Polskie parki etnograficzne na terenie łódzkiego – Sieradz
Miłośnicy kultury ludowej w Sieradzu nudzić się nie będą. Tu, w jednym z najstarszych miast w Polsce, czeka na nich ciekawy skansen. To Sieradzki Park Etnograficzny – jedna z ciekawszych placówek muzealnych na terenie tego miasta oraz punkt, którego w czasie wycieczki po terenie Sieradza nie można pominąć.
Jakie atrakcje czekają na zwiedzających w tym skansenie?
Na terenie województwa łódzkiego znajdziemy wiele ciekawych atrakcji. Wymienić można tutaj m.in. miejscowość Ozorków i tamtejsze atrakcje turystyczne, jak i Sieradzki Park Etnograficzny. Drugie z nich to miejsce wyjątkowe z kilku względów. O jego wyjątkowym charakterze decyduje m. in. jego lokalizacja. Bliskość takich atrakcji, jak miejski rynek oraz Wzgórze Zamkowe to czynniki, dzięki którym turyści bardzo chętnie zaglądają na teren tego skansenu. Kuszą też eksponaty, które zgromadzono na terenie tego niewielkiego parku etnograficznego. To dzięki nim w czasie wycieczki po Sieradzu każdy z nas może poznać mniej znane oblicze tego miasta oraz poszerzyć swą wiedzę na temat historii i kultury tej części województwa łódzkiego.
Utworzony w latach 60-tych XX wieku, Sieradzki Park Etnograficzny to jedna z najważniejszych filii Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Pierwszym obiektem, który znalazł dla siebie miejsce na terenie tego skansenu, był Dom Tkacza ze Zgierza. Następnym obiektem, który pojawił się na terenie parku i który szybko stał się ważną atrakcją dla turystów, była zagroda ze wsi Szale oraz inna zagroda, pochodząca z przełomu XIX i XX wieku. dumą parku etnograficznego jest też wiata z ciekawą ekspozycją, w której skupiono się m. in. na dawnych narzędziach rolniczych. Te eksponaty pozwalają każdemu z nas lepiej poznać dzieje mieszkańców Sieradza i okolic tego miasta, a piękna sceneria i ciekawa architektura sprawiają, że pobyt na terenie skansenu w Sieradzu dla każdego turysty staje się wspaniałą przygodą i unikalną lekcją historii.