Obchody 80. rocznicy likwidacji getta w Łasku
21 sierpnia na cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości upamiętniające likwidację getta w Łasku. Przygotowana została także prezentacja, na której przedstawiono historię mieszkańców miasta.
Władze miasta postanowiły uczcić pamięć osób, które zginęły podczas likwidacji getta żydowskiego. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 80 lat temu. Miały one miejsce w dniach 24-28 sierpnia 1942 roku. W tym czasie hitlerowcy dopuścili się zbrodni na 3 tysiącach żydów będących mieszkańcami miasta Łask.
W minioną niedzielę spod kolegiaty wyruszył marsz na cmentarz żydowski a Podłaszczu, na którym można było usłyszeć historyczną prelekcję.
Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów zebrali się tam na wspólnej, ekumenicznej modlitwie. Nie mogło także zabraknąć reprezentujących gminę żydowską przewodniczących jej Józefa Weiningera oraz Borysa Weiningera. W modlitwie uczestniczyli także proboszcz z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku. Nie zabrakło również pastora Pawła Gumperta, Obsta, będącego reprezentantem parafii Ewangelicko Augsburskiej w Łasku.
W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Muzeum Historii Żydów POLIN, a także przedstawiciele Odziału Redegast Muzeum Tradycji niepodległościowych w Łodzi.
W ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji getta w Łasku dr Adam Sitarek wygłosił prelekcję „Życie i zagłada społeczności żydowskiej w Łasku”. Wykład odbył się na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast dyrektor Biblioteki Publicznej w Łasku odczytała fragmenty wspomnień tragedii, jaka rozegrała się na terenie miasta 80 lat temu.