Co warto zobaczyć w Łodzi
Łódź jest miastem położonym w samym sercu Polski. Mimo to można odnieść wrażenie, że nie docenia się jej, a większość turystów kieruje swoje kroki do położonej niedaleko stolicy. Łódź ma sporo do zaoferowania, dlatego warto skierować swoje kroki do tego wyjątkowego miasta. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto odwiedzić w Łodzi.
Co trzeba zwiedzić w Łodzi
Dworzec Łódź Fabryczna
Po przebudowie trwającej 5 lat dworzec został oddany do użytku, naprawdę robi wrażenie. Zaraz po zakończeniu remontu poszybował na pierwsze miejsce w rankingu najładniejszych dworców w Polsce. Jeśli jako środek lokomocji wybierzecie pociąg, będzie to pierwsze miejsce, które zobaczycie, a pierwsze wrażenie jest przecież najważniejsze. Jeśli nie, wybierzcie się tutaj na spacer, bo dworzec Łódź fabryczna, to bezwarunkowo miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Łodzi.
Plac Wolności
W miejscu, od którego dawniej zaczęto wytyczać osadę sukienniczą, będącą zalążkiem obecnego miasta znajduje się Plac Wolności. Z tego miejsca startuje również najbardziej znany deptak w Polsce, czyli ulica Piotrkowska. Dawniej plac, o niespotykanym kształcie ośmiokąta, nazywany był Nowym Rynkiem. Znajdziecie na nim trzy interesujące budynki, do których warto zajrzeć. Są to: Archiwum Państwowe, Kościół Zesłania Ducha Świętego oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.
Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi
Industrialne klimaty
Będąc w Łodzi, warto zobaczyć dawną manufakturę, na której terenie, utworzono centrum kulturalno-handlowe. Z zakładu włókienniczego Izraela Poznańskiego, którego początki sięgają XIX wieku, stworzono jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Łodzi. Trudno uwierzyć, że zapomniany kompleks fabryczny udało się przekształcić w tętniący życiem obiekt, w którym znajdziemy restauracje, centrum handlowe, klimatyczny rynek z fontanną, a nawet hotel.
Do Manufaktury prowadzi brama przypominająca kształtem łuk triumfalny. Są to żeliwne wrota z charakterystycznym zegarem.
Dawniej, teren manufaktury był małym miastem. Poza budynkami industrialnymi na jej terenie znajdował się pałac Poznańskiego, remiza strażacka, elektrownia, oraz budynki, które zamieszkiwali robotnicy.
Muzeum Sztuki ms2
Warto zobaczyć również Muzeum Sztuki ms2, zlokalizowane budynku dawnej tkalni.M ożecie tam zobaczyć, jak dawniej wyglądała produkcja tkanin, a także historie powstania dzielnicy. Znajdziecie tak również stare maszyny, które są od czasu do czasu uruchamiane.
Księży Młyn
Księży płyn jest jednym z wielu przykładów osiedli robotniczych, które powstawały przy fabrykach. Oprócz domów zamieszkałych przez pracowników fabryki na osiedlu budowano szkołę, remizę, szpital i sklepy. Można więc powiedzieć, że było to coś w rodzaju samowystarczalnego robotniczego miasteczka. Znajdziecie tu również słynne łódzkie dwu lub trzykondygnacyjne ceglane domy zamieszkane przez robotników, nazywane famułami. Obecnie są one zamieniane na lofty, w których będą się mieścić mieszkania lub biura.
Co warto zobaczyć w Łodzi jeśli jesteś fanem sztuki
OFF Piotrkowska
Będąc w Łodzi, warto odwiedzić miejsce, w którym spotykają się miłośnicy kultury, sztuki, artyści, albo po prostu fani dobrego jedzenia. W budynku, w którym mieściła się kiedyś fabryka, możecie miło spędzić czas w jednej z knajpek, zajrzeć do jednej z pracowni artystycznych lub obejrzeć wystawę, lub pokaz. Podobnej atmosfery nie znajdziecie w żadnym innym mieście.
Łódzki świat kina
Będąc w Łodzi, warto zobaczyć Muzeum Kinematografii. Zgromadzone w nim eksponaty są unikatowe i przede wszystkim liczne, dlatego warto im poświecić więcej czasu. W muzeum możecie obejrzeć kamery, projektory, aparaty fotograficzne, plakaty inne przedmioty związane z kinem, spośród których najcenniejszy jest fotoplastykon.
Miłośnicy filmów mogą miło spędzić czas na seansie w kinie Kinematograf.
Dla dzieci i nie tylko gratką będzie na pewno muzeum poświęcone słynnym kreskówkom takim jak Muminki, czy Miś Uszatek.
W sąsiedztwie muzeum znajduje się łódzka Filmówka, która może się poszczycić takimi wybitnymi absolwentami jak Andrzej Wajda czy Krzysztof Kieślowski, a można przypuszczać, że kolejne pokolenie również będzie nas zachwycać swoimi dziełami.
Łódź ma też swoja Aleję Gwiazd, którą można zobaczyć na ulicy Piotrkowskiej
Co musisz zobaczyć w Łodzi, jeśli interesujesz się historią
Stacja Radegast
O Stacji Redegast nie pisze się w popularnych przewodnikach. Na pewno wielu mieszkańców Łodzi zapytanych, czy wiedzą co to za miejsce i z czym się wiąże, wielu odpowiedziałoby przecząco. To bardzo smutny punkt na mapie miasta, związany z łódzkim gettem i tragiczną historią jego mieszkańców. To właśnie z tej stacji tysiące ludzi zostały wywiezione to miejsc eksterminacji, obozów zagłady takich jak Oświęcim i inne. Obecnie te straszne wydarzenia upamiętnia pomnik i skromne muzeum, które warto odwiedzić, aby nie zapomnieć o tym, co wydarzyło się nie tak dawno temu. Dziś znajduje się tam pomnik i niewielkie muzeum.
Park Ocalałych
Będąc w Łodzi trzeba zobaczyć również Park ocalałych zlokalizowany niedaleko stacji Redegast. To właśnie w tym parku utworzono Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Park mający upamiętnić mieszkańców łódzkiego getta wypełniają drzewa, które w 2004 roku zasadzili ocaleni. Spacerując po tym skłaniającym do zadumy miejscu, możecie zobaczyć także Kopiec Pamięci oraz Pomnik Polaków Ratujących Żydów, na którym znajdują się tablice ku pamięci „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
Gdzie warto wybrać się w Łodzi latem
Las Łagiewnicki inne tereny zielone
Latem często chcemy uciec od hałasu i wielkomiejskiego zgiełku. Idealnym miejscem na odpoczynek w czasie zwiedzenia są tereny zielone, których w Łodzi jest całkiem sporo. Najbardziej popularny i największy z nich to Las Łagiewnicki, będący największym kompleksem leśnym zlokalizowanym w granicach miasta w Europie.
To idealne miejsce do jazdy na rowerze, uprawiania joggingu, czy po prostu na spacer lub odpoczynek w cieniu drzew. Dodatkową atrakcją są stawy w Arturówku, które dają ochłodę w letnie, upalne dni.
Poza Lasem Łagiewnickim będąc w Łodzi latem, warto odpocząć w jednym z aż 30 parków. Spora część z nich została założona przez właścicieli fabryk, którzy tworzyli je jako miejsce do odpoczynku po pracy dla zatrudnianych przez siebie robotników.
Łódzkie murale
Jeśli od spaceru po parku wolicie miejskie klimaty, koniecznie wybierzcie się na wędrówkę szlakiem łódzkich murali, których jest całkiem sporo, bo już ponad 50 i ciągle powstają nowe. Są tworzone przez artystów z całego świata, którzy chętnie prezentują w Łodzi swoje projekty, przy okazji ozdabiając szare budynki.
Dla każdego coś się znajdzie. Imprez i gastronomii również nie brakuje.