Limit osób w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Sąsiedzi mogą „donosić”.

Rząd na dzień dzisiejszy nie planuje kontroli ilości osób podczas spotkań wigilijnych. To aby ograniczyć spotkania do 5 osób, jest tylko zaleceniem. Przepisy, które pojawiły się w rozporządzeniu, nie zostały zawarte przypadkiem. Rząd chce w ten sposób, przekazać że święta w tym roku spędzimy rodzinnie, ale prosi o ograniczenie ilości osób. Ostateczna decyzja ma zapaść dopiero w połowie grudnia i wpływ na nią będzie miała zapewne ilość nowych zakażeń, a także liczba zgonów.

Jeżeli sytuacja będzie na tyle zła, to do limitu osób wprowadzone zostanie ograniczenie w przemieszczaniu się – łącznie z np. zakazem wyjazdów. W tej sytuacji rodziny, które planują spotkanie wigilijne w większym gronie, mogą spodziewać się „życzliwych sąsiedzkich donosów”. W takim przypadku możemy się spodziewać niezapowiedzianych gości w osobach funkcjonariuszy.

Wigilia i spotkania w 5 osób?

Najwięcej pytań i niejasności wywołał jeden z przepisów mówiący: „Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie”. Należy jednak pamiętać, że przepis ten nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących.

Święta Bożego Narodzenia niestety będą inne niż zwykle. Chcemy, aby rodziny spotykały się tylko w najbliższym gronie osób mieszkających razem – poinformował zdrowia Waldemar Kraska.

 

 

 

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *