Czym się różni kwarantanna domowa od nadzoru epidemiologicznego?

Kwarantanna domowa – jest celową izolacją osób zdrowych, które miały kontakt z osobami zarażonymi lub występuje u nich podejrzenie zarażenia. Kwarantannie poddawani są również osoby powracające do Polski z zagranicy. Osoby takie mają obowiązek pozostania w domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą się spotykać z innymi osobami, ani wychodzić do sklepu, lekarza itp. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara 5 tysięcy złotych, Kwarantanna domowa podlega ścisłej kontroli Policji i trwa 14 dni.

Nadzór epidemiologiczny – odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Osoby objęte nadzorem to te, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osoba zarażoną, ale pracowały np. w tym samym budynku.

U takich osób zaleca się monitorowanie stanu zdrowia poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór trwa, podobnie jak kwarantanna domowa 14 dni.

 

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *