Film „Boże Ciało” nominowane do Oscarów 2020!

W miniony poniedziałek przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych statuetek. Film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy otrzymał nominację do Oscara 2020 w kategorii za najlepszy film międzynarodowy. To już drugi rok z rzędu, kiedy polski film dostał nominację do Oscara w tej kategorii, poprzednio była to „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Najwięcej nominacji zdobył „Jocker”, bo aż 11.

W nocy z 9 na 10 lutego 2020 roku (z niedzieli na poniedziałek) odbędzie się 92 gala oscarowa w miejscu corocznych ceremonii w Teatrze Dolby w Hollywod. To Oscarowe widowisko przyciąga przed telewizory miliony widzów z całego świata, jest bowiem wyświetlane aż w 225 krajach! A przede wszystkim Oscary zostały uznane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową. Nagrody będą przyznawane w 24 kategoriach, m.in.:
– „Najlepszy film”
– „Najlepszy film nieanglojęzyczny”
– „Najlepszy reżyser”
– „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”, „Najlepszy aktor drugoplanowy”
– „Najlepsze efekty specjalne”, „Najlepsze zdjęcia”, „Najlepsza muzyka”.

Boże Ciało” –  to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami”.

Foto: www.kultura.gazeta.pl

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *