1,5 mln dowodów osobistych do wydania lub wymiany. Za brak dokumentu wysokie kary.

Niespełna milion Polaków ma nieważny dowód osobisty, który stracił ważność, a kolejne pół miliona nie posiada dokumentu wcale, wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. Bez ważnego dokumentu nie załatwimy spraw urzędowych, a dodatkowo za brak dowodu grozi nam wysoka kara grzywny. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji ponad 1,5 mln pełnoletnich osób w Polsce nie może posługiwać się swoimi dowodami osobistymi.

Ponad 950 tys. osób to obywatele naszego kraju, którym dowody zostały unieważnione lub utraciły datę ważności, natomiast ponad 500 tys. to osoby mimo swojej pełnoletności tego dokumentu w ogóle nie posiadają.
W ubiegłym roku ponad 4,5 mln dowodów straciły ważność, wliczając w to dowody książeczkowe, których Polacy nie wymienili. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że każdy pełnoletni obywatel Polski, który zamieszkuje jej terytorium ma obowiązek posiadać dowód osobisty. Osoby nie posiadające owego dokumentu nie będą mogły załatwić spraw urzędowych, bankowych. Problem pojawić się może również podczas podróży. Co więcej, posiadanie dowodu osobistego (ważnego) jest obowiązkiem każdego pełnoletniego obywatela RP. Za brak dokumentu grozi kara grzywny sięgająca nawet 5 tys. złotych.

Nowy dowód osobisty

Wniosek o nowy dokument tożsamości możemy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Coraz więcej osób składa wniosek elektroniczny przez Internet za pomocą strony epuap.gov.pl.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *