Zdaniem mieszkańców: Bóg stworzył nas niedoskonałymi.

Biskup bowiem winien być, jako włodarz Boży, człowiekiem nienagannym, niezarozumiałym, nieskłonnym do gniewu, nieskorym do pijaństwa i awantur, nie chciwym brudnego zysku, lecz gościnnym, miłującym dobro, rozsądnym, sprawiedliwym, pobożnym, powściągliwym, przestrzegającym niezawodnej wykładni nauki, aby przekazując zdrową naukę, mógł udzielać upomnień i przekonywać opornych. Biblia tysiąclecia /List do Tytusa.

Witam serdecznie Państwa, zaczynając ostatni mój wpis w 2019 r. chcę złożyć serdeczne życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia naszym włodarzom w gminie i powiecie oraz wszystkim radnym powiatowym i gminnym, niech wersy z Listu do Tytusa będą dla państwa znakiem przewodnim na kolejny 2020 r. Szanowni Państwo, mija kolejny niełatwy rok dla naszego miasta i powiatu. Rok, który przyniósł zwiększenie obciążeń fiskalnych dla mieszkańców z jednej strony i szereg inwestycji poprawiających nasze funkcjonowanie w gminie i mieście. Oddano do użytku oczyszczalnię ścieków, zmodernizowano wiele ulic, w Łasku powstało tak potrzebne rondo, powstało także nowe centrum handlowe. Łask zaczął się zmieniać, chciałoby się krzyknąć „w końcu”.

Pewnie elementów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale wg. mnie najważniejsze, co się stało to fakt wprowadzenia do rady miasta oraz rady powiatu wielu nowych młodych ludzi, którzy mają inne spojrzenie na problemy naszego miasta i powiatu. Człowiek z definicji jest konstrukcją niedoskonałą i każdego dnia popełnia wiele błędów. Jedni robią to, gdyż tak zostali wychowani, inni ze względów czysto ambicjonalnych. I nie ma w tym nic złego, bo tacy jesteśmy. Bóg stworzył nas niedoskonałymi, abyśmy właśnie poszukiwali prawdy i pracowali nad sobą. Problemem kluczowym w Łasku w ostatnim roku był wybór sposobu naliczania opłat za śmieci. Przyznam, że nie rozumiem intencji radnych, którzy zagłosowali za takim wyborem. Ale w to nie będę się zagłębiał, chcę natomiast poruszyć coś, co chyba wielu ludziom umyka. Ustawa tzw. „śmieciowa” jest dla mnie, co najmniej nie zrozumiała ze względu na fakt, iż to mnie zmusza się do segregacji pod groźbą konsekwencji finansowych. Szczerze nie mogę się z tym pogodzić. Przecież, obowiązek segregacji powinien być zogniskowany na organie, który z mocy ustawy został do tego powołany, a ja, jako mieszkaniec, który dobrowolnie decyduję się na wspomagania w procesie segregacji, tego organu i władz centralnych powinienem był być za to nagrodzonym, a nie karanym. I jak to w Polsce bywa chciano dobrze, wyszło jak zwykle. Tak naprawdę nie mamy żadnego sprawnego systemu radzenia sobie z produktami wtórnymi, które można odzyskiwać z naszej codziennej egzystencji. Nie opłaca się zbierać makulatury, szkła itp. Jedynie metale szlachetne i stal jakoś sobie radzi. Zgadzam się z twierdzeniem, że problem jest złożony.

Ja zastanawiając się nad problemem doszedłem do wniosku, że 30 lat demokracji niewiele nas nauczyło, a bierze się to z tego, że pragnienia mamy jak najbardziej prozachodnie, ale mentalnie tkwimy na głębokim wschodzie. Przed nami kolejny rok wyzwań, szykują się poważne podwyżki prądu, nie wiadomo jak będzie z wodą, a jak jeszcze swe przysłowiowe pięć groszy dołoży do puli „podwyżek” inflacja i regres gospodarczy to może się okazać, że nie będzie łatwo. Wspominam o tym, że w naszej gminie i powiecie jest wiele osób starszych, którzy mogą sobie nie poradzić. Ale to waśnie na nas, na osobach aktywnych zawodowo spoczywa obowiązek empatii i solidarności. Czasami jest tak, że szukamy na siłę organizacji „non profit”, aby mieć możliwość pomagania innym, a nie dostrzegamy sąsiada, sąsiadki. A oni w wielu przypadkach ze względów ambicjonalnych nie umieją poprosić o pomoc. Więc zostawmy na chwilę nasze sprawy, zwolnijmy, odłóżmy telefony i zacznijmy rozmawiać z ludźmi. Wpisując się na listę osób doceniających dekorację naszego rynku z piękną choinką na czele życzę Państwu wspaniałych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

/kedar/

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *