Akcja „Alkohol i narkotyki”. Jutro wzmożone kontrole na polskich drogach.

Już jutro, 9 grudnia br. funkcjonariusze policji w całym kraju przeprowadzą działania pn. „Alkohol i narkotyki”. Akcja ma na celu przeprowadzenie jak największej liczby kontroli kierujących pojazdami oraz wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców będących pod wpływem środków odurzających i alkoholu. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowanie tych, którzy będąc pod wpływem niedozwolonych środków zagrażają innym użytkownikom dróg. W dniu jutrzejszym możemy się spodziewać zwiększonych kontroli oraz patroli w nieznakowanych radiowozach.

Należy pamiętać, że każdy kierowca, który decyduje się wsiąść za kierownice „po piwku” lub innych niedozwolonych środkach, stwarza zagrożenie nie tylko dla innych kierujących i pieszych ale również dla samego siebie.

Polskie prawo wyróżnia 2 stany związane ze spożytym alkoholem – stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, a kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przestępstwem. Rozróżnienie to jest ważne z punktu widzenia kierowcy ponieważ wpływa m.in. na rodzaj i wysokość kary.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. Stan nietrzeźwości występuje natomiast, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. (infor.pl)

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *