Wykonujemy pracę za firmy, mimo tego płacimy więcej!

W całym kraju samorządy są zmuszone do podnoszenia opłat za wywóz śmieci. Tak też się stało w naszym mieście gdzie stawki wynoszą 17 zł od każdego mieszkańca, poprzednie opłata wynosiła 20 zł od gospodarstwa domowego. Są również samorządy, które pozostały przy starych cenach lub nieznacznie je podniosły i dopłacają swoim mieszkańcom do wywozu nieczystości.

Wraz z drastycznymi podwyżkami, na mieszkańców dodatkowo narzucono obowiązek segregowania odpadów pod rygorem podniesienia opłat o kolejne 100%. Tym samym płacimy więcej i jesteśmy zmuszeni do wykonywania bezpłatnej pracy polegającej na segregowaniu odpadów na 5 typów.

Wszystkiemu winna jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która została przyjęta w 2013 roku i miała wprowadzić rewolucję z zakresie recyklingu. Niestety przez przyjętą ustawę rynek wywozu śmieci został zmonopolizowany prze firmy na danych terenach, a te bardzo szybko wykorzystały to narzucając własną politykę cenową.

W 2015 roku, czyli dwa lata od obowiązywania nowej ustawy śmieciowej Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie stwierdziła, że żaden cel tej ustawy nie został zrealizowany w praktyce. Kolejne dwa lata później w 2017 r. w kolejnym raporcie NIK-u kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości na wszystkich szczeblach funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Jednym słowem, działania które miały poprawić i udoskonalić działania organów administracji publicznej do prawidłowego zagospodarowania odpadów komunalnych okazały się nieskuteczne, mimo tego wszyscy musimy płacić więcej.

Sytuacja nie tylko w Łasku, ale w całej Polsce diametralnie różni się innych krajów. Na segregacji oraz recyklingu można zarobić duże pieniądze, ale nie w Polsce. W naszym kraju mieszkańcy mają obowiązek dokonywania bezpłatnej segregacji śmieci, które trafiają do lokalnych firm zajmujących się recyklingiem i wywozem nieczystości. Firmy odbierają posegregowane odpady, a mimo wszystko serwują nam drastyczne podwyżki, które sięgają nawet 200%. W taki sposób firmy odpłacają nam, mieszkańcom nieodpłatną pracę przy segregacji odpadów.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *