Łask upamiętni bohaterską rodzinę

Najbliższe Święto Niepodległości w dniu 11 listopada będzie okazją do uroczystego uczczenia rodziny Bujnowskich. O godzinie 9.30 przed głównymi uroczystościami z okazji święta, łaskowianie będą mogli uczestniczyć w odsłonięcia obelisku upamiętniającego tę rodzinę, który stanie w miejscu ich starego domu przy ulicy Widawskiej.
Myśl o tym, aby stworzyć miejsce pamięci o rodzinie, powstała już kilka lat temu. Głównym pomysłodawcą jest znany w Łasku członek Koła Regionalistów Ryszard Wróbel. Jego zdaniem, podczas II wojny światowej w naszym mieście działało wielu patriotów zaangażowanych w walkę z okupantem, rodzina Bujnowskich była jednak wyjątkowa, ponieważ wszyscy, z sześciorga rodzeństwa, brali czynny udział w obronie ojczyzny, a czworo zginęło z rąk niemieckich oprawców.

„Rodzina ta jest symbolem poświęcenia dla Polski, a nasza inicjatywa ma na celu przypomnienie społeczności Łasku o naszych bohaterach”
                                               Ryszard Wróbel – Koło Regionalistów w Łasku

Krótka historia rodziny

Rodzice – Adam i Teodozja byli pokoleniem żyjącym jeszcze pod zaborami. Adam zmarł w 1925 roku, a Teodozja przeżyła wojnę i zmarła w roku 1968. Małżeństwo wychowało sześcioro dzieci a byli to: Tadeusz, Jacek, Kazimierz, Stanisław, Krystyna i Józef. Wszyscy poza Tadeuszem działali w strukturach Armii Krajowej. Tadeusz zginął jako pierwszy z rodzeństwa we wrześniu 1939 roku, broniąc ojczyzny jako oficer Wojska Polskiego. Po bitwie nad Bzurą został rozstrzelany przez Niemców i spoczywa w zbiorowej mogile w okolicach Łomianek. Jacek i Kazimierz  pomimo zaangażowania w działania ruchu oporu przeżyli wojnę. Kazimierz, jako przedwojenny oficer, był przez pewien czas dowódcą rejonu AK Starachowice. Krystyna i Stanisław zostali aresztowani 16 września 1941 w wyniku „wpadki” łącznika AK ps. „Kluska”. Zostali rozstrzelani przez niemieckich zbrodniarzy 20 marca 1942 r. w Zgierzu podczas publicznej egzekucji. Miejsce ich pochówku znajduje się w Lućmierzu koło Zgierza. To zbiorowa mogiła stu zamordowanych wówczas Polaków. Józef  pod koniec wojny brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji powstania był więziony w obozach na terenie Niemiec i Austrii, a ślad po nim zaginął. Prawdopodobnie został zamordowany w obozie.

Inicjatywę upamiętnienia rodziny Bujnowskich poparł pan poseł Marek Matuszewski, który zwrócił uwagę na szczególny związek Łasku i Zgierza w tej sprawie.

„Dzieci ziemi łaskiej – Krystyna i Stanisław Bujnowscy spoczywają w zbiorowej mogile
na ziemi zgierskiej, zamordowani przez niemieckich zbrodniarzy.
Dbamy o to miejsce, bo zachowanie pamięci o obrońcach ojczyzny jest naszym obowiązkiem. Symbolem naszej czci są coroczne uroczystości organizowane w Lućmierzu”

                                                                    Marek Matuszewski – Poseł na Sejm RP

Do wniosku, który przedstawili krewni, bardzo pozytywnie odniósł się Burmistrz Gminy Łask pan Gabriel Szkudlarek wyrażając zgodę na posadowienie obelisku w miejscu, którego obecnym właścicielem jest gmina. Pan burmistrz stwierdził, że to bardzo dobra inicjatywa, a władze gminy chętnie zaangażują się w realizację pomysłu, wspierając go materialnie, czyli wezmą na siebie znalezienie odpowiedniego kamienia oraz jego zainstalowanie. Dodatkowo ufundują granitową tablicę.

Zarówno poparcie społeczne, jak również zaangażowanie władz gminy prowadzi do szczęśliwego finału tej inicjatywy. Umieszczenie obelisku na miejscu dawnego domu rodziny tworzy w Łasku miejsce, w którym można bezpośrednio oddać cześć tym wybitnym obywatelom naszego miasta, z których czworo nie posiada nawet swojego grobu. Sąsiedztwo krzyża tym bardziej sprzyja zadumie i tworzy właściwą atmosferę, aby zapalić świeczkę ku pamięci rodziny i pomodlić się za ich dusze.

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *