Burmistrza złote rady na BIO odpady.

Uchwały przyjęte jednogłośnie
W czwartek 1 sierpnia 2019 roku odbyła się nadzwyczajna sesja rady Miejskiej w Łasku. Radni jednogłośnie przyjęli uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2029 oraz zmian w budżecie Gminy Łask na rok 2019. Zmiany dotyczyły inwestycji, które będą prowadzone na terenie Gminy Łask.

Złote rady na BIO odpady.
W czasie sesji poruszono również temat wywozu nieczystości z terenu gminy Łask, a mianowicie problem z odpadami suchymi, które nie mieszczą się w pojemniki dostarczone przez firmę Eko-Region oraz pojawiające się robactwo w pojemnikach na odpady BIO. Radna Agnieszka Łukaszewska, zasugerowała aby zwiększyć częstotliwość odbioru nieczystości.

Przetarg został ogłoszony, rozstrzygnięty, umowa podpisana i my częstotliwości zwiększyć nie możemy – odpowiedział Burmistrz Gabriel Szkudlarek.

Konsekwencją częstszego odbioru nieczystości, zgodnie z podpisaną umową pomiędzy gminą a Eko – Regionem, mieszkańcy musieliby się liczyć z podniesieniem opłaty, która już dziś diametralnie wzrosła. Przykładowo, gospodarstwa domowe liczące 5 osób płacą od lipca o 325% więcej niż w latach ubiegłych. Duży problem stanowią również odpady BIO, w których wylęgają się robaki. Powodów może być kilka – wysokie temperatury, zbyt rzadki wywóz lub jak podkreślił Przewodniczący Robert Bartosik, wrzucanie mięsa do tych pojemników. Najlepszym sposobem byłoby wyedukowanie mieszkańców, jakie odpady powinny trafiać do tych pojemników, aby uniknąć tego typu problemów. Łaskowianie, mieszkający w blokach wcześniej nie korzystali z pojemników na te odpady i często nie do końca wiedzą, co można, a czego nie należy wrzucać do pojemników z oznaczeniem BIO. Ku zdziwieniu wielu radnych i pewnie mieszkańców również, Burmistrz Gabriel Szkudlarek, po rozmowie z Prezesem Eko-Regionu, dał na sesji złotą radę jak walczyć z robactwem pojawiającym się w BIO odpadach.

Rozmawiałem z Prezesem Eko Regionu, kiedy nas odwiedził. Kiedyś był dostęp do wapna, rzuciło się wapna i natychmiast wszystko niknęło. Dzisiaj tego nie ma. I on mi poradził (prezes Eko-Regionu), że zwyczajnie Domestosem trzeba objechać od czasu do czasu i tego nie będzie. Ani gmina, ani firma tego nie zrobi. No myślę, że tą złotówkę, ile ten Domestos co się wyleje, na jedno, że tak powiem pokrycie tym Domestosem pojemnika, to nikogo nie zrujnuje.  Innej możliwości proszę Państwa nie widzę – zaradził nasz włodarz.

Słuchając wypowiedzi Burmistrza, w pierwszej chwili radni potraktowali ją jako niefortunną pomyłkę słowną lub żart, ale po chwili Burmistrz dodał: … natomiast jedynym takim sensownym rozwiązaniem to jest właśnie zastosowanie Domestosa.

Miesiąc temu, gazeta oraz portal internetowy „Mój Łask” napisał, że „Burmistrz Gabriel Szkudlarek odpłynął”. Chodziło wtedy  o pląsy przy piwku i discopolowej muzyce jako świetnej formie rehabilitacji dla osób starszych i schorowanych. Tym razem, z radą na BIO odpady można uznać, iż Burmistrz odleciał totalnie i to nie sam, bo jak twierdzi to rada prezesa EKO- Regionu.

Strach pomyśleć co się stanie gdy mieszkańcy Łasku, radę Burmistrza oraz Prezesa wezmą na poważnie. O ile mogą mieć problem ze znalezieniem na półkach sklepowych Domestosa w cenie 1 zł, to z wylaniem lub „objechaniem” pojemnika od czasu do czasu nie powinni mieć już problemu. Ale czy wtedy odpady BIO w dalszym ciągu będą BIO? Czy EKO- Region nie naliczy kary i nie podniesie opłat za wylewanie chemicznych płynów do odpadów BIO? W każdym bądź razie, gdyby dotknęły mieszkańców konsekwencje za te czyny, możemy się powołać na wypowiedź włodarza.

Z radą Burmistrza oraz Prezesa Eko – Regionu nie mógł się zgodzić radny Klubu Zjednoczona Prawica Łask Stanisław Bordowicz.

Jestem zdumiony że Prezes Eko – Regionu, daje takie rady odnośnie odpadów BIO. Procesy BIO, one zachodzą i wystarczy po prostu wrzucać tam odpowiednie odpady – skwitował radny.

W 100% zgadzamy się z radnym Bordowiczem – procesy te są naturalne, a my jako mieszkańcy aby uniknąć wylęgania się robactwa, musimy zadbać, aby do pojemników BIO trafiały odpowiednie odpady.

Kuchni mimo zapewnień nie będzie!
Powrócił również temat kuchni w Przedszkolu Publicznym nr 3, o którą w imieniu rodziców walczyli radni Klubu Zjednoczonej Prawicy Łask. Z zapytaniem, czy uda się uruchomić kuchnię przed nowym rokiem szkolnym wystąpił radny Tadeusz Starzyński. Odpowiedź burmistrza była jednoznaczna.

Na razie pieniędzy nie wygospodarowałem, widzą Państwo, ze tyle jest potrzeb bardzo pilnych w związku z czym, to jeszcze musi poczekać – krótko skwitował Gabriel Szkudlarek.

Dziwne, że włodarz tak szybko zmienia zdanie i zapomina o zapewnieniach sprzed 2-3 miesięcy kiedy to po burzliwej dyskusji nad uchwałą w sprawie wspomnianej kuchni powiedział:

Przy tak jednoznacznym poparciu petycji, ja uważam że moim obowiązkiem jest w pierwszej kolejności zabezpieczyć przy takim stanowisku rady, pieniądze na urządzenie tej kuchni, o której debatowaliśmy tutaj przed chwilą. Skoro wszyscy radni, jednogłośnie zagłosowali to uważam, że jest to temat absolutnie priorytetowy i najważniejszy – Burmistrz Gabriel Szkudlarek.

Włodarz zaprosił nawet rodziców dzień po sesji na której została podjęta uchwała w tej sprawie i zagwarantował, że jak najszybciej postara się zorientować, jakie będą koszty remontu oraz zabezpieczyć środki.

Do tematu kuchni powrócimy niebawem, bo jak się dowiedzieliśmy, radni Klubu Zjednoczonej Prawicy złożyli interpelację w tej sprawie.

Wyciąć wszystkie drzewa! – „Bezpartyjny” radny Groblewski również odpływa.

Jakiś czas temu pisaliśmy o wniosku radnych, którzy wyszli z inicjatywą uprzątnięcia i ożywienia łaskiego placu 11- Listopada. Radni wnioskowali o środki na donice kwietne oraz oświetlenie bożonarodzeniowe. Niestety ich pomysł nie przypadł do gustu burmistrzowi Szkudlarkowi, który stwierdził, iż donice stwarzają niebezpieczeństwo dla bawiących się dzieci, a oświetlenia i ozdób bożonarodzeniowych mamy nadto.
Na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, radny Groblewski (Bezpartyjne Porozumienie Samorządowe, wcześniej PiS) poszedł krok dalej. W nawiązaniu do złożonego pisma przez radnych zasugerował wycięcie wszystkich drzew z Palcu 11- Listopada. Przecież za 20 lat odrosną, a ci którzy dożyją 2039 roku, będą mogli się skryć w cieniu, pięknych nowych drzew. Radny Groblewski nie przebiera w środkach, jakiś czas temu chciał spalić konstytucję, a dziś zabiera się za wycinkę drzew.

Byłem zawsze za tą przyrodą, ale dzisiaj jak tak popatrzę na rynek, to szczerze mówiąc, tak powiem szczerze, że te wszystkie drzewa powinny być wycięte i posadzone nowe. Wtedy byłem za przyrodą, ale dzisiaj po latach jak tak przeanalizuje, to rzeczywiście w rynku powinny być drzewa wycięte posadzone nowe to by dało za 20 lat, to by procentowało – skomentował radny Groblewski.

Wypowiedzi Burmistrza Gabriela Szkudlarka i radnego Grzegorza Groblewskiego, nominujemy do wypowiedzi (rad) miesiąca i ogłaszamy konkurs na „Złote rady Samorządowca”. Już dziś zachęcamy  Państwa do głosowania, która z wypowiedzi jest bardziej absurdalna.

Która wypowiedź zasługuje na nagrodę "Złote Rady Samorządowca"

View Results

Loading ... Loading ...

 

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *