Burze po południu i w nocy

Dzisiejsze warunki meteorologiczne prowadzić mogą do rozwoju dobrze zorganizowanych i rozbudowanych komórek burzowych. Mogą to być zarówno superkomórki burzowe – zwłaszcza w pierwszej, izolowanej fazie rozwoju burz, ale także układy burzowe z segmentami szkwałowymi.
Istnieje ryzyko wystąpienia trąb powietrznych. Zagrożeniem związanym z burzami będą zarówno silne porywy wiatru – punktowo nie można wykluczyć porywów do około 110-120 km/h, także nawalne opady deszczu (w ciągu 10-20 min. miejscami wysokość opadów deszczu sięgać może około 20 mm, całkowita wysokość opadów deszczu sięgać może 40 mm, a dodatkowo w wyniku kumulacji możliwe są większe sumy) oraz opady gradu – burzom superkomórkowym może towarzyszyć grad do 4-6 cm.

Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny wydaje się rozwój gwałtownych burz późnym popołudniem na południu Polski, w strefie przyziemnej konwergencji wiatru. Czynnikiem wspomagającym tutaj będzie rozwój dolnego niżu. Burze powinny dość szybko rozwijać się do gwałtownego stadium i przemieszczać się z zachodu na wschód i północny wschód.

Źródło: IMGW

Share this...
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *