Nie chcą chlewni w Leśnicy

W wtorek 19 marca we wsi Leśnica w gminie Wodzierady mieszkańcy zwołali zebranie aby zaprotestować w sprawie planowanej inwestycji – budowie wielkoprzemysłowej chlewni. W tej sprawie wpłyną wniosek rolnika do rady gminy, o wskazanie obszaru objętego hałasem z jego działki, gdyż planuje wybudowanie chlewni na ok. 2000 tuczników.

Jesteśmy całkowicie przeciwni takiej inwestycji. Mamy już wystarczający smród dolatujący z Karszewa. Jeszcze nie tak dawno próbowano w Rembowie wybudować nam schronisko dla zwierząt, a teraz chcą nas truć smrodem z chlewni przemysłowej – oznajmił mieszkaniec wsi Leśnica.

Mieszkańcy Leśnicy mają żal do Pani Wójt Renaty Szafrańskej, o to że nie zostali wcześniej poinformowani o planach budowy chlewni, która ich zdaniem zatruje miejscowe środowisko, obniży poziom życia i przyniesie straty materialne, gdyż na pewno ceny ziemi w okolicy drastycznie pójdą w dół.

W normalnym gospodarstwie rolnym świnia rośnie 9-10 miesięcy, tutaj świnia będzie rosła niecałe trzy miesiące. Jeżeli będą dobre surowce podawane tej świni, to ona będzie rosła 9 miesięcy. Ale niestety tą chemią, którą karmią czy to Duńczycy czy inne kraje, niestety ta świnia będzie miała przyrost 4 razy w roku po 2000 w każdej chlewni. W związku z tym mamy przemysłówkę, aż miło patrzeć. Fabryka tuczników, które będą jedli nie Polacy tylko będą wysyłane z powrotem za granicę. Nie zgadzamy się na to aby u nas pozostawał smród a mięso jechało gdzie indziej – zaznaczył jeden z mieszkańców Leśnicy

Losy wybudowania chlewni rozstrzygną się już 27 marca na sesji rady gminy, gdzie mieszkańcy zamierzają przypilnować, aby radni zmienili uchwałę zagospodarowania przestrzennego i tym samym zablokowali powstanie inwestycji, której mieszkańcy Leśnicy są przeciwni. W innym wypadku są gotowi zgłosić sprawę do prokuratury a w ostateczności zwołać referendum ws. odwołania wójta gminy.

3 myśli na temat “Nie chcą chlewni w Leśnicy

 • 26 marca 2019 o 17:55
  Permalink

  Po pierwsze nie rozumiem czemu w sprawie planu zagospodarowania Leśnicy najwięcej mają do powiedzenia ludzie okolicznych wiosek? jeszcze nie słyszałam żeby swinskie „zapachy” miały taki daleki zasięg. W gminie jest niejedna hodowla kur czy gęsi i jakoś jest dobrze. Ludzie to jest Wieś. W gminie Lutomiersk jest taka hlewniana 2000 i jakoś nikt nie narzeka. Po drugie jakby to był pomysł kogoś obcego to ludzie by go po piętach calowali,ale ze znają człowieka to żal tyłek ściska. Co to kogo obchodzi skąd te świnie,gdzie będą wysyłana i czym karmione? Czy ktos wchodzi wam do gospodarstwa i sprawdza co robicie? zapach na pewno się będzie jakiś wydobywał,co jest rzeczą normalną przy jakiejkolwiek hodowli zwierząt ale technika poszła do przodu i nie porównujemy to do tego co było choćby 5 lat temu. Tego nie można już słuchać jakie to spustoszenie dla środowiska będzie. Najbardziej rozbawily mnie kwaśne deszcze jakie mają nas nawiedzic. 😊Trzecia sprawa jest taka że całe to zamieszanie jest podsycane przez politycznych przeciwników obecnej pani Wójt. Trzeba było startować,albo się bardziej postarać jeśli przegrało się wybory.

  Odpowiedz
  • 26 marca 2019 o 19:29
   Permalink

   O proszę, a niby gdzie ta chlewnia w Lutomiersku się znajduje?

   Odpowiedz
 • 26 marca 2019 o 20:39
  Permalink

  technika poszła do przodu? Ma Pan/Pani na myśli, że w XXI wieku odchody świń już nie śmierdzą tak jak w XX wieku? Zapachy nagromadzane w końcu muszą zostać „wyrzucone w powietrze”, bo również wewnątrz chlewni muszą być zapewnione odpowiednie normy. Najgorzej pewnie będzie wiosną, gdyż w czasie zimy jest zakaz wywożenia obornika, trzeba również pamiętać o magazynowaniu na ten okres.
  Oczywiście, można wybudować ekstra chlewnie, która nie będzie znacząco przeszkadzać, ale inwestorowi chodzi o zysk finansowy, czyli wybudowanie najniższym kosztem.

  Dodam jeszcze, że inwestor wskazuje na koszty rzędu 2 mln przy 2000 szt świń (informacja zaczerpnięta z wypowiedzi pana „inwestora” na sesji RG).

  W tym roku w gminie Rozprza otwarto chlewnię na 600 szt za 5 mln zł ( źródło: https://www.radiolodz.pl/posts/51024-nowoczesna-chlewnia-w-gminie-rozprza-otwarta ) więc czy przy kwocie 2 mln można faktycznie postawić nowoczesną chlewnię?

  Dziwię się również niektórym rolnikom, którzy nie wyrażają sprzeciwu i argumentują „to jest wieś to musi śmierdzieć” – nie jestem wykształconą osobą w temacie rolnictwa (tylko tyle co udało mi się przestudiować z rzetelnych źródeł informacyjnych) ale czy nie będziecie mieć problemów ze sprzedażą świń jeśli obok będzie ogromna chlewnia? Od rolnika posiadającego 10-20 świń nikt nie weźmie świń. Poza tym: Drodzy rolnicy z terenu gminy Wodzierady! Wasze świnie nam nie przeszkadzają, bo ile wy ich macie? 15 czy 150… a tu mowa o 8000 szt rocznie. Otwórzcie oczy i wytrzyjcie nosy.

  Pan inwestor jak i Pani Wójt, powinni mieć na uwadze, że owszem, smród będzie przeszkadzać. Do naszej gminy wciąż napływ ludność z miast. Teraz już nie będzie piękna okolica a śmierdząca okolica. Nie zapominajmy, że osobom osiedlającym się w gminie Wodzierady możemy wiele zawdzięczać; gmina dzięki ich podatkom może się rozwijać, można postawić salę gimnastyczną ( bo na postawienie szkoły to nie wiadomo czy można liczyć), poprawiać drogi… Dlatego zadbajmy też o innych i nie bądźmy tu egoistami, warto żyć w zgodzie i myśleć o innych, o tych którzy już tu są.
  A dobry Włodarz powinien w pierwszej kolejności myśleć o dobru większości mieszkańców.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *