Zdaniem mieszkańców

Edward Snowden – przekazał dziennikarzom kopię tajnego postanowienia sądu FISC z dnia 25 kwietnia 2013 roku, zgodnie, z którym jeden z głównych amerykańskich operatorów sieci telefonii komórkowej Verizon jest zobowiązany codziennie przekazywać Agencji Bezpieczeństwa Narodowego metadane dotyczące wszystkich rozmów, zarówno wewnątrzkrajowych, jak też i międzynarodowych, zawierające numery telefoniczne dzwoniącego i przyjmującego rozmowę, IMEI telefonów, datę i godzinę oraz długość rozmowy oraz miejsce, z którego telefonowano. Ten sam człowiek po ujawnieniu mega afery powiedział, że niekontrolowana demokracja z czasem staje się autokracją, a stąd już prosta droga do kultu zbiorowego (grupy) lub jednostki (człowieka).

Najważniejsze w tej wypowiedzi jest ostatnie zdanie. Spróbujmy nałożyć na nie nasze wybory i wybrane na mocy prawa władze samorządowe. Aby uściślić główny nurt moich rozważań na początek chciałbym wypowiedziane przez Edwarda Snowdena zdanie przefiltrować przez pryzmat wzajemnych relacji na linii władza-obywatel.

Wybory każde, ale w szczególności samorządowe są z założenia nakierowane na współpracę z wyborcami. Z tego powodu np. posłowie do Sejmu otrzymują dotację na prowadzenia biur poselskich, senatorowie mają swoje biura, do których może przyjść wyborca i powiedzieć, co wg. niego jest złe, co dobre lub co należałoby zmienić.

Zdarza się, że radni samorządowi mając powyższe na uwadze korzystają z takiej formy komunikacji z wyborcami. W Łasku z tym niestety jest problem.

Zgodnie z prawem polskim, prawem UE i światowymi regulacjami prawnymi oficjalna poczta e-mail danego urzędu jest takim samym w myśl prawa medium do kontaktów na linii urząd (Burmistrz, Rada Miasta) – obywatel, jak np. oficjalne pismo. W myśl prawa tak, ale w myśl interpretacji naszych samorządowców już nie. I tak, gdy piszemy maila do gminy to owszem może i ktoś to przeczyta, ale już nie koniecznie się sprawą zajmie. Pytam się, więc, w czym jest problem, przecież takiego maila można zarejestrować, jako dokument wchodzący /własny/ i nadać mu tryb sprawy.

Mam szczęście być pracownikiem instytucji, która jak na polskie standardy może pochwalić się doświadczeniem ogólnoświatowym. U mnie, każda informacja bez względu na formę, w jakiej trafiła jest traktowana równoważnie. Jest to oczywiście zasługa kierownictwa firmy, które ma ogromne doświadczenie w kontaktach międzynarodowych gdzie głównym medium jest właśnie email.

Idźmy dalej, w okresie przedwyborczym włodarze poprzedniej kadencji Rady Miasta z chęcią spotykali się z mieszkańcami i z nieokiełznaną cierpliwością wsłuchiwali się w głos wyborców. Hmmm, do wyborów, po wyborach wszystko się odwróciło.

Na jednej z sesji radny oddaje swój głos rodzicom, przewodniczący Rady Miasta odbiera im głos, Burmistrz wybrany przez ludzi i dla ludzi nie protestuje, ba nie protestują też radni z frakcji PO którzy na sztandarach noszą słowo Konstytucja, wszyscy się rozchodzą, a wyborcy zastanawiają się, co zrobili nie tak.

Drodzy wyborcy, mieszkańcy miasta i gminy Łask, po prostu zaufaliście nie tym ludziom, którym powinniście, daliście się z czystej ludzkiej przyzwoitości po prostu oszukać. Dla tego jest tak wielka dysproporcja między zachowaniem poprzednich i obecnych włodarzy przed wyborami i po wyborach.
/kedar/

3 myśli na temat “Zdaniem mieszkańców

 • 6 marca 2019 o 08:39
  Permalink

  Super artykuł. To nie wyborcy powinni zastanawiać się co zrobili nie tak. To Przewodniczący powinien się zastanowić, czy decyzja jaką podjął jest właściwa. Co tu dużo mówić, Rada niby nowa, a stara, Burmistrz od lat w fotelu. Nasuwa się refleksja po co wybory. Mieszkańcy chodzą i po kątach opowiadają, że tak jak jest teraz, to już gorzej być nie może. Tak jest i było, przed wyborami uhaha co my wam nie zrobimy, a w efekcie gruszki na wierzbie. Po co jest możliwość uczestnictwa mieszkańców na sesji, jak nie można zabrać głosu. No może pytania niewygodne, bo trzeba by wyjaśnić dlaczego, a tu argumentów brak? Sesje odbywają się w godzinach przedpołudniowych, dlaczego nie popołudniu? Większość mieszkańców pracujących nie ma możliwości uczestnictwa. Tak, czy owak Łask coraz bardziej gnuśnieje i upada. Zapytam, czyja to zasługa?

  Odpowiedz
 • 6 marca 2019 o 10:07
  Permalink

  Zatraciliśmy instynkt samozachowawczy, zgnuśnieliśmy. Jest nam dobrze, ciepło, wygodnie, po co to zmieniać. Jest dziś , a jutro…. niech się dzieje wola nieba.
  Ciekawe, bo to myślenie osób samotnych ale i tych z dziećmi. To tak jakby rodzicom było obojętne co z ich potomstwem się stanie, czy będą mieć szansę na naukę w dobrze zarządzanych szkołach, życie w dobrze zarządzanym mieście. Czy w ogóle tutaj zostaną.
  Ubiegłoroczne wybory i ich wynik to nie sukces obecnej władzy ale porażka. Wybrano kierując się niechęcią do PiS nie sympatią do pana Sz. Jedni mniej, inni bardziej świadomie, że nic się nie zmieni. Ani komunikacja z mieszkańcami, ani realizacja obietnic wyborczych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *